HOT Line:: Ohrožuje nás Lisabonská smloua? ANO! Řekněte jí NE!
 Home
 Životopis
 Dokumenty
 Kontakt
 Spolužáci
 Fotky
 Tydlytytamto
 Linky
Půlmilionové Brno
Autor: Richard Duřpekt; Datum: listopad 2005; Vyšlo: Bulletin ODS ODS Brno-město a Brno-venkov č.5, rok 2005

Vždy jsem se domníval, že když se z nějakého města stěhují pryč jeho obyvatelé, je to známkou úpadku daného města. A podle této logiky dnes město Brno upadá. Lidé, zejména ti úspěšnější a movitější se z něj stěhují pryč. Naštěstí pro Brno nemají namířeno daleko a nejčastěji se usidlují hned v sousedních vesnicích, jako jsou Moravany, Troubsko či Rozdrojovice. Brno tak o ně nepřichází úplně, jako kdyby se odstěhovali třeba do Prahy, ale jen z části.

Tyto obce se díky tomuto procesu čím dál tím více stávají faktickými částmi Brna. Vzhledem k přirozenému vývoji města i s ohledem na historické zkušenosti se domnívám, že by se podobné okolní obce a městečka měly s Brnem co nejdříve sloučit. Mezi prvními by to přitom měly být (kromě výše zmíněných) také Modřice, Ostopovice, Popůvky, Šlapanice či Bílovice. Tyto obce jsou již dnes prakticky součástí Brna a jako jeho součást jsou i vnímány. Podívejme se např. na Modřice.

Nejnavštěvovanější část Modřic, kterou je bezpochyby nákupní centrum Olympia, uvádí na svých webových stránkách jako svou poštovní adresu "U dálnice 777, Brno-Modřice" a jeho heslo zní "Olympia - centrum jako Brno". Dále pokud přijíždíte-li do Brna od Vídně, pak v Modřické komerční zóně uvidíte obrovský nápis na hale jedné z firem "BRNO". Do Modřic vede také přímá linka tramvaje - nejvýhodnější druh brněnské hromadné dopravy. Je přitom jasné, že bez těsného sousedství Brna by v Modřicích k tak nebývalému rozvoji posledních let vůbec nedošlo.

Dalším příkladem mohou být Jinačovice, kde se nyní buduje obrovský sportovní areál. V této souvislosti se přitom zásadně hovoří o výstavbě městského golfové hřiště v Brně-Jinačovicích. Také to, že bez dopravní cedule dnes již nepoznáte, kde končí Brno a začíná obec Česká, o něčem vypovídá. Totiž o tom, že se Brno fakticky již zvětšilo, ale zatím na to nestačily zareagovat úřady.

Neméně důležitou a přitom nesmyslnou skutečností je začlenění zhruba třicítky dalších obcí v okolí Brna pod správní obvod obce s rozšířenou působností Šlapanice. To by se mělo urychleně změnit a to dokonce bez ohledu na rozšiřování Brna. Je to možná jenom symbolika, ale velmi významná. Nenechme se přitom odradit výmluvami autorů reformy veřejné správy, že to z různých právních důvodů nejde. Musí to jít.

Brno dnes stojí na počátku tvorby svého nového územního plánu. Bylo by samozřejmě ideální, kdyby se již do tohoto územního plánu promítlo rozšíření města. Plán by tak získal na komplexnosti a hodnotě. Územní plán také musí najít dostatek prostoru pro další rozšiřování města v rámci města samotného a to z toho důvodu, aby i po rozšíření Brna nedocházelo k dalšímu odlivu lidí a firem za jeho hranice. Musí se najít dostatek prostoru pro novou residenční, komerční i průmyslovou výstavbu, stejně tak jako pro kvalitní městskou zeleň a další důležité funkční plochy. Přitom pole ani zahrádkářské kolonie do města nepatří.

Velké město musí mít také efektivní správu. Podle mého názoru máme ve městě příliš mnoho městských částí - v současnosti jich je 29 a po rozšíření města by jich mohlo být až 40. Přitom některé městské části mají 500 a jiné 75.000 obyvatel. Neměli bychom se proto bránit debatě o efektivnějším uspořádání městských částí. Nebojme se udělat méně větších částí. Vždyť dnešní městská část Brno-sever je dobrou ukázkou normálně fungující městské části, byť obsahuje tolik rozdílné katastry, jakými jsou Husovice a Soběšice.

Jak tedy vidím město Brno v blízké budoucnosti? Vidím ho jako město rozšířené o své dnes již přirozené součásti a jako město vykonávající veřejnou správu pro okolní obce. Tedy jako město posílené geograficky, demograficky i významově. Město musí růst. Musí mít svoji perspektivu. A tou může být pro nadcházející léta půlmilionové Brno.

Fotky
Tak to jsem já!
 


www.opensuse.org

Teď je čas darovat krev